Shop Mobile More Submit  Join Login
×
Details

Submitted on
January 14, 2013
Image Size
780 KB
Resolution
2600×1689
Link
Thumb
Embed

Stats

Views
5,140
Favourites
100 (who?)
Comments
33
×
Mass Effect Reaper Battle Scene 3D Commission by AdamKop Mass Effect Reaper Battle Scene 3D Commission by AdamKop
Add a Comment:
 
:iconalkharia:
Alkharia Featured By Owner Sep 21, 2013  Hobbyist Digital Artist
Jak mogłam zapomnieć dodać cię do watchów-.- byłam tak zajechana iż nawet nie zauważyłam iż to jest zakończone, bardzo przepraszam za to(aż głupio się czuje) Art... cudo... aż słów brakuje.
Reply
:iconadamkop:
AdamKop Featured By Owner Oct 2, 2013  Student Digital Artist

Dzięki :) Przez ostatnich kilka dobrych tygodni i tak byłem wyłączony z działań na deviantarcie najpierw przez internet a później mój komputer (usmażył sam siebie). Z tego co pamiętam chyba nawet nie wysłałem ci drugiego renderu (nie mogę go nawet w stashu znaleźć), więc podaję linka:

sta.sh/01vse37dk0z2


Reply
:iconalkharia:
Alkharia Featured By Owner Oct 2, 2013  Hobbyist Digital Artist
Auc.... ja spalilam jeden komp(przez to iz gralam w Aiona), 2 rozebralam bo byly stare i mam obecny ktory JESZCZE dziala.... jestem tak teraz przewrazliwiona bym niczego nie zepsula tym razem iz to jest obled.

Tego Renderu mi nie wyslales^^ Kurna musze go w domu sciagnac bo nie moge go na stashu dodac do favow:p a nie chce stracic arta:D
Reply
:iconadamkop:
AdamKop Featured By Owner Oct 2, 2013  Student Digital Artist

A to i tak całkiem dobry wynik. Ja praktycznie popsułem wszystko co miałem. Jedną stacjonarkę (dysk padł i płyta główna), dwa laptopy (jeden całkowicie, w drugim procek się upiekł) i do tego wszystkie konsole jakie miałem :) Podejrzewam, że ostatni incydent był spowodowany emulacją - odkąd zaczął mi nawalać napęd w Wii postanowiłem grać na kompie. To i tak cud, że dwa lata wytrzymał...

Co do stasha to nie wyrzucam z niego rzeczy (chyba że przez przypadek), ale i tak niedługo pewnie go wrzucę na deviantarta, więc na pewno nie zginie.

Reply
:iconalkharia:
Alkharia Featured By Owner Oct 2, 2013  Hobbyist Digital Artist
who ho.... ja laptopa mam tylko jednego i tylko do szkoly:p tak z konsol to Popsulam Pegazusa i pierwszego X boxa. Dlatego teraz jedyny sprzet jaki mam to 2 kompy(od rodzicow, ale musze sie nim "opiekowac" bo oni nawet nie wiedza co to sprzatanie pulpitu) i 1 laptop.
Reply
:iconniccilennie:
NicciLennie Featured By Owner Jun 25, 2013  Student Digital Artist
Nice!
Reply
:iconwootmannen:
WootMannen Featured By Owner Apr 20, 2013
Now that makes me imagine how a Reaper versus Basestar/s battle would go...

Oh wow, the sheer curbstomp would absolutely epic.

Missiles? Good luck actually hitting the bastard, and if you do, good luck breaking those shields. Or that freaky armor. Fighters? lolno, pwnd by Oculi or defense lasers. Direct ship-to-ship combat? Obliterated by magnetohydrodynamic cannons. Hack attack? Yeah, because trying to hack the millions of years old Artificial Intelligence quantum supercomputer mecha-cthulu is SUCH a good idea.

They'd have to absolutely *hose* the evil thing with hundreds upon hundreds of missiles and fighters to kill it, and I'm not so sure even that would work. And if it does, I believe it would just go "fuck this" and run away with its nifty Mass Effect FTL drive before they can really hurt it.

I'd pay to see that fight.
Reply
:iconkeltarian:
Keltarian Featured By Owner Jan 31, 2013
Captain to Reaper"Ha! You missed Bitch!"

Amazing work. I actually can imagine this sequence in my hed with Sfx&BGM
Reply
:iconadamkop:
AdamKop Featured By Owner Jan 31, 2013  Student Digital Artist
Thanks :D I tried my best to make the scene as dynamic as possible.
Reply
:iconsnazz84:
Snazz84 Featured By Owner Jan 14, 2013  Professional Digital Artist
That's a really cool interpretation of the Cylon raider. It actually fits the design style of some aliens (well, robots) in the game called the Geth. You should really play the Mass Effect series some time. They're very derivative design wise, especially of Blade Runner, but it's so well done that you really enjoy it, rather seeing that as a downside. Over all they're some of the most inspiring games I've played.
Reply
Add a Comment: